Simon Robič (1824-1897) – srčen kranjski naravoslovec

Razstava ob 80-letnici samostojnosti Prirodoslovnega muzeja Slovenije in 200-letnici rojstva Simona Robiča

Na razstavi je predstavljeno življenje in naravoslovno delo duhovnika in naravoslovca Simona Robiča (1824-1897). V Kranjski Gori rojeni Robič se je že v času šolanja navdušil nad naravoslovjem. Njegova duhovniška služba ga je popeljala skoraj po vsej tedanji Kranjski, ob tem pa je z veliko vnemo raziskoval naravo in preučeval lokalno floro ter favno. Simon Robič je velik del svojega prostega časa posvetil proučevanju in zbiranju različnih primerkov žuželk, polžev, rastlin ter fosilov. Mnogo njegovih naravoslovnih izsledkov je bilo objavljeno v tedanjem časopisu Kmetijske in rokodelske novice (Novice), kjer je pisal večinoma v slovenskem jeziku. S svojo zbirateljsko vnemo je pritegnil številne tuje naravoslovce in raziskovalce, ki so mu pomagali pri določanju raznovrstnih primerkov. Po njem se imenujejo nekatere vrste kopenskih polžev in žuželk, njegove zbirke pa so bogate z vrstami, ki jih je prvi odkril na ozemlju Kranjske. Simon Robič še danes velja za enega izmed najbolj marljivih in predanih raziskovalcev in zbirateljev, ki so pustili velik pečat v našem naravoslovju.

»Kaj bolj mehča in žlahtni srce, kaj bolj razvedruje pamet, kakor pečanje s prirodo?«
Vir: Novice (gospodarske, obrtniške in narodne), 1865

»Poročili so to Amalijo z nekim polžarjem, ki se ne sme ženiti.«
Vir: Novice (gospodarske, obrtniške in narodne), 1881

Oglejte si Zbornik ob simpoziju o Simonu Robiču (junij 2024)

Kolofon razstave / Exhibition colophon

Avtorji razstave: mag. Matija Križnar, Špela Pungaršek, Mojca Jernejc Kodrič, Tea Knapič, doc. dr. Simona Strgulc Krajšek, dr. Rajko Slapnik, Doroteja Fon

Avtorji fotografij: David Kunc, Matija Križnar, Špela Pungaršek, Ciril Mlinar Cic, Klemen Završnik, Tea Knapič, Max André, Stefan Gey, Vasja Mikuž

Arhivski viri: Prirodoslovni muzej Slovenije, Narodni muzej Slovenije (arhiv in Grafični kabinet), Arhiv Republike Slovenije.

Razstavni predmeti iz zbirk: Zbirke Prirodoslovnega muzeja Slovenije, Medobčinskega muzeja Kamnik (palica) in zasebna zbirka Senje Kotnik (molitveniki, žica in očala).

Pedagoške vsebine: Doroteja Fon

Lektoriranje besedil: Henrik Ciglič

Oblikovanje: Vizualni prevodi, Andrejka Belhar Polanc s. p.

Tisk: Foto format d. o. o., Ljubljana

Tehnična izvedba in pomoč: Borut Tome, Dare Fekonja, Jurij Rekelj

Zahvala:
Zahvaljujemo se Kulturnemu društvu Šenturška Gora za dovoljenje za javno objavo zbornika Simon Robič (1824-1897): mož posebne vrste. Zahvaljujemo se tudi vsem avtorjem, ki so brezplačno prispevali fotografije.

Za ozadja panojev so uporabljena pisma Simona Robiča, ki jih je pisal Jožefu Stussinerju. Arhiv republike Slovenije, Zapuščina Josefa Stussinerja / Simon Robič’s letters to Jožef Stussiner are utilized for the poster backgrounds. Archives of the Republic of Slovenia, The Legacy of Josef Stussiner.

Skip to content