Je res vsega kriva Luna?
V Prirodoslovnem muzeju Slovenije smo odprli novo občasno razstavo Vsega je kriva Luna. Kot se za naravoslovni muzej spodobi, smo se tematike lotili predvsem z naravoslovnega stališča. Kako je nastala Luna, kako jo vidimo na nebu, kaj bi videli, če bi stopili na njeno površje, kako vpliva na življenje na Zemlji – odgovore na vsa ta vprašanja boste dobili ob zanimivih, interaktivnih predstavitvah ter poljudnih in nazorno prikazanih vsebinah. V kratki animaciji o nastanku Lune se boste morda čudili dejstvu, da je Luna nastala le v 24 urah. Zagotovo vas bo navdušil realističen interaktiven model Lune, v razmerju 1 : 2.000.0000. To je največji realističen model naše večne spremljevalke na svetu. Na razstavi se lahko dotaknete tudi prave površine Lune, ki je kot meteorit na Zemljo priletel ob trku Lune z drugim vesoljskim telesom. Ob interaktivnem virtualnem sprehodu po Luni lahko raziskujete njeno površje, kraterje in druge zanimivosti. Ob predstavitvi vsebin o raziskavah, povezanih s potovanjem človeka v vesolje in njegovega obiska našega edinega naravna satelita lahko prisluhnete izjavam astronavtov, ki so imeli priložnost stopiti nanj. Seveda smo predstavili tudi nekaj izbranih primerom, kako Luna zaradi gravitacije in Sončeve svetlobe, ki se od nje odbija vse do nas ob različnih Luninih menah, vpliva na življenje živali, rastline in ljudi.
Luna pa igra pomembno vlogo tudi v človekovi kulturi. Kot najsvetlejše nebesno telo na nočnem nebu je bila navdih za mnoga verovanja, mite in povedke. Večina seveda zmotne. Katere trditve držijo in katere ne, lahko ugotovite ob računalniški igrici. Luna pa je bilo, in je še vedno, tudi navdih umetnikom najrazličnejših zvrsti: od literature, glasbene umestnosti, likovne umetnosti do popularne kulture. Le drobec tega vpliva je predstavljen tudi na razstavi.
Ob razstavi je izšla tudi poljudno – znanstvena publikacija
Življenje z Luno
Je pomembna dopolnitev vsebin na razstavi. Publikacija ni le razstavni katalog, je knjiga o Luni, ki širšemu občinstvu poskuša na enostaven način predstaviti našo vesoljsko spremljevalko in njene vplive na življenje na Zemlji iz različnih vidikov: astronomskega, zgodovinskega, antropološkega, biološkega, geološkega, tehnološkega in kulturološkega. Knjigo Življenje z Luno bodo z veseljem prebirali šolarji, učitelji in starši, ljubitelji vesolja, narave, mitologije in zgodovine. Podobnega, na enem mestu zbranega slovenskega avtorskega materiala o Luni, še ni bilo.
Kot pove naslov razstave, ljudje radi svoje tegobe pripisujemo zunanjim vplivom in videti je, da je bila Luna tekom zgodovine zelo prikladna za to. Še danes, več kot petdeset let po pristanku človeka na njenem površju, Luni pripisujemo številne namišljene vplive, ki pa s stvarnostjo nimajo nič skupnega. Kljub temu, da se nam zdi Luna tako vsakdanja, njeno gibanje po prostoru in po našem nebu, njene pojavne oblike in značilnosti, številna znanstvena odkritja in tehnološki podvigi pri njenem osvajanju in preučevanju, ostajajo v javnosti slabo poznana. Verjamemo, da bo knjiga Življenje z Luno to spremenila, da bodo bralci knjigo večkrat vzeli v roke in v njej vsakokrat našli kaj novega in zanimivega, morda kaj takega, kar jim bo spremenilo pogled na Luno, vesolje in mesto človeka v njem. Publikacija je opremljena s številnimi avtorskimi in zgodovinskimi fotografijami Lune in z njo povezanimi pojavi, s fotografijami iz pionirskih časov pohoda na Luno in sodobnimi, napol znanstvenofantastičnimi prikazi prihodnjih postojank na njej.
Pregled vsebine
LUNA NA NEBU, LUNA V VESOLJU
Prikaz in razlaga astronomskih pojavov, povezanih z Luno, od men do mrkov, od gibanja Lune v vesolju do terminatorja.
ČLOVEK IN LUNA
Pregled povedk, mitov in zgodovinskih zmot o Luni z vsega sveta.
NELOČLJIVO POVEZANI
Dejanski gravitacijski vpliv Lune na Zemljo in nastanek plimovanja.
LUNA KOT VESOLJSKO TELO
Od burnega nastanka Lune do lunarnega meteorita, ki bo razstavljen v PMS.
ŽIVLJENJE IN LUNA
Predstavitev vplivov, ki jih ima Luna s svojo težnostjo in svetlobo na živa bitna na našem planetu.
RAZISKOVANJE LUNE
Zgodovinski pregled preučevanja Lune in njenega osvajanja.
Urednik: Andrej Guštin, Cosmolab
Pomočnica urednika: Irena Duša Draž
Oblikovanje in prelom: Barbara Bogataj Kokalj
Avtorji (Prirodoslovni muzej Slovenije): Matic Centa, Matjaž Černila, Mojca Jernejc Kodrič, dr. Miha Jeršek, Tea Knapič, mag. Matija Križnar, Špela Pungaršek, dr. Tomi Trilar, dr. Al Vrezec
Avtorji (Cosmolab, Zavod za promocijo in popularizacijo astrofizike): Andrej Guštin, Liza Guštin, dr. Jure Japelj, Vid Kavčič
Glavni avtorji fotografij in ilustracij: Andrej Guštin, dr. Miha Jeršek, Tea Knapič, Matjaž Učakar, dr. Tomi Trilar in drugi
Kolofon razstave:
Vodja projekta: dr. Miha Jeršek
Kustodinja razstave: dr. Staša Tome
Avtorice in avtorji razstave: dr. Staša Tome, Matic Centa, Mojca Jernejc Kodrič, Tea, Knapič, mag. Matija Križnar, Špela Pungaršek, dr. Al Vrezec, dr. Tomi Trilar, dr. Miha Jeršek
Strokovno svetovanje za astronomijo: Andrej Guštin, Cosmolab, Zavod za promocijo in popularizacijo astronomije
Prilagoditev in interpretacija razstavnih besedil: dr. Staša Tome
Fotografije: Adrijana Godina, Andrej Guštin, Damir Hržina, Tea Knapič, David Kunc, Davorin Tome, Tomi Trilar, Alamy Stock Photo, ESA, NASA, Wikimedia Commons
Slike: Galileo Project, Matjaž Učakar, Shutterstock
Animacija Nastanek Lune: scenarij Andrej Guštin, animacija Matjaž Učakar
Zasnova interaktivnih astronomskih predstavitev: Andrej Guštin
Video Luna pod morsko gladino: besedilo, kamera, montaža in režija: Ciril Mlinar Cic
Interaktivna predstavitev Sprehod po Luni: Boštjan Burger
Oblikovalska zasnova / Design Concept: Sanja Jurca Avci in Tomaž Budkovič, oba TRANS
Grafično oblikovanje: Dolores Gerbec, TRANS
Oblikovanje svetlobe: Stanislav Zdešar (Lambda d. o. o.)
Jezikovni pregled in angleški prevod: Henrik Ciglič
Razstavna besedila temeljijo na avtorskih besedilih v katalogu Živeti z Luno. Uredil: Andrej Guštin, pomočnica urednika Irena Duša Draž. Avtorji besedil: Andrej Guštin, Liza Guštin, Vid Kavčič, Matej Centa, Jure Japelj, Miha Jeršek, Matija Križnar, Tea Knapič, Špela Pungaršek, Al Vrezec, Mojca Jernejc Kodrič, Tomi Trilar, Barbara Rovšek.
Izvedba projekta:
Izdelava realističnega modela Lune: zasnova Andrej Guštin, izdelava datoteke 3D modela in 3D tisk: MA – 3D design Matic Kajzar s. p. , umetniška poslikava Vladimir Leben, montaža z vrtenjem in z osvetlitvijo Stanislav Zdešar (Lambda d. o. o.)
Posnetki izjav astronavtov: Stanislav Zdešar (Lambda d. o. o.)
Prilagajanje računalniške in video opreme: Stanislav Zdešar (Lambda d. o. o.)
Prilagoditve pohištvenih razstavnih elementov in montaža: Mizarstvo Andrej Čuk
Izdelava odlitkov predmetov na razstavi: Borut Tome, barvanje Vladimir Leben
Prepariranje muzejskih primerkov: Ignac Lavrenčič
Imitacija regolita: dr. Uroš Herlec, izdelava odtisa stopala Iztok Žgavec, postavitev v vitrini Jurij Rekelj
Tisk Panojev: Fotoformat d. o. o.
Izdelava nosilcev računalniških tablic: Siworks (Matjaž Tome)
Zahvale
Zahvaljujemo se gospe Maji Vardjan za izposojeno zapestnico oblikovalke Lare Bohinc ter Muzeju za arhitekturo in oblikovanje za izposojeno ogrlico iste avtorice.
Gospodu Iztoku Hočevarju hvala za izposojeno kultno LP ploščo The Dark Side of teh Moon skupine Pink Floyd.
Gospe Darji Lavrenčič Vrabec ter njenim sodelavkam in sodelavcem iz Mestne Knjižnice Ljubljana, Vanji Dimc, Tamari Hozjan, Ireni Kreševac, Dušanu Koritniku, Matjažu Mišiču, Alenki Novak, Špeli Plestenjak Elizabeti Purger, Darji Bolka, Veroniki Vurnik Škrabec in Evi Zadravec hvala za svetovanje in izbor knjižnega gradiva in umetniških del, povezanih z Luno.
Dr. Ferdinand Šerbelj nam je prijazno svetoval glede likovnih del v povezavi z Luno, za kar smo mu hvaležni.
Mestni knjižnici Ljubljana hvala za izposojo knjižnega in zvočnega gradiva.
Zahvala Cosmolabu za izposojeno gradivo.
Hvala vsem avtorjem, ki so fotografije za razstavo odstopili brezplačno.